HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve az ılık su döküyoruz. Ortadan mayayı elimizle eriterek başlıyoruz.

Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurun üzerine un serpiyoruz. Merdaneyle büyükçe bir hamur açıyoruz. Hamurun üzerine erimiş tereyağını sürüyoruz. Onun üzerine de tahini sürüyoruz. Cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz ve üzerine serpiyoruz. Hamurumuzu ince rulo şeklinde sarıyoruz. Yarısına kadar gelince bıçakla kesiyoruz.

İki ucundan tutup hafif tezgaha çarparak rulomuzu uzatıyoruz. Hamurun diğer yarısını da rulo şeklinde sarıyoruz. Hazırladığımız rulonun bir ucundan başlıyoruz ve kendi etrafında 2-3 tur çeviriyoruz, bıçakla kesiyoruz. Bu şekilde uzun rulo bitene kadar devam ediyoruz. Kendi etrafında sardığımız hamurların uçlarını da alta getirerek üzerine hafifçe bastırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz ve sarı haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

TAHİNLİ CEVİZLİ AÇMA


4,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
2 çorba k. toz şeker
1 çay k. tuz
su

ARASI İÇİN:
150 gr. tereyağı
2 su b. ceviz
1 su b. tahin

ÜZERİ İÇİN:
yumurta sarısı
sarı haşhaş

Powered by DiyetLezzetler