HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz. Salçasını ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Haşlanan patatesleri soyuyoruz ve tencereye rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.

Soğumaya bırakıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve harcımız soğuyunca ilave edip karıştırıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Sütü ve sıvıyağı mayanın üzerine döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz ve açıyı genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz ve üzerine un serpiyoruz.

Hamurumuzu olabildiğince büyük açıyoruz. Bir kenarına iç harç koyuyoruz ve rulo yapıp kesiyoruz. Kalan hamura yine harç koyuyoruz, rulo yapıp kesiyoruz. Hamur ve harç bitene kadar bu işlemi yapıyoruz. Tepsiyi yağlıyoruz ve rulo börek hamurlarını tepsiye alıyoruz ve ortadan başlayarak sarmal şekilde sarıyoruz. Diğer ruloyu da etrafına çeviriyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Böreği kenardan ortaya doğru üçgen şekilde dilimliyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ DOLAMA BÖREK


4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:
5 haşlanmış patates
3 soğan
1 çorba k. salça
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:
yumurta sarısı
çörekotu

Powered by DiyetLezzetler